واکسن ویرا

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR)  که با عنوان “طاعون بزی” نیز شناخته می شود، یک بیماری کشده ویروسی حاد با واگیری بسیار بالا می باشد که نشخوارکنندگان کوچک و شترها را درگیر می کند. علائم این بیماری شامل تب، ترشحات بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می گردد.

موثرترین روش برای کنترل بیماری واکسیناسیون می باشد که باید در مناطق اندمیک قبل از شروع فصول بارانی به صورت سالیانه تکرار شود. در حال حاضر واکسن زنده تخفیف حدت یافته برای ایمینی زایی جمعیت نشخوارکنندگان کوچک در معرض خطر و مشکوک به بیماری به صورت جهانی استفاده می شود.

واکسن ویرا-پست® (Vira-Peste®) شرکت ویرا واکسن شایا حاوی سویه واکسینال Nigeria75/1 محصول شرکت CIRAD فرانسه به صورت لیوفیلیزه ارائه می گردد و 21 روز پس از تزریق در بدن دام آنتی بادی های ایمن تولید می شود و بدن دام در برابر تمام سروتیپ های شناخته شده به مدت طولانی ایمن خواهد شد.

حیوان هدف: بز و گوسفند

روش تزریق: زیرجلدی

میزان تزریق: یک میلی لیتر

خانواده ویروسی: پارامیکسو ویریده

عامل ویروسی: موربیلی ویروس

 

واکسن ویرا-اکتی وکس®

بیماری اکتیمای واگیر یک بیماری ویروسی پوستی با قابلیت انتقال بالا و همچنین قابل انتقال از حیوان به انسان می باشد و معمولا گوسفندها و بزها را مبتلا می کند. در اثر این بیماری زخم های پوستی دردناکی اغلب در ناحیه دهان و پوزه دام ایجاد شده که باعث انوروکسی و گرسنگی می شود. به دنبال این بیماری، عفونت های باکتریایی ثانویه ممکن است بروز نماید و در موارد نادر بیماری به اندام های داخلی بدن نیز پیشروی کند و منجر به مرگ شود که در این صورت از نظر اقتصادی خسارات سنگینی به دامپرور وارد می کند. این بیماری از طریق آلودگی با ویروس Orf و تماس مستقیم با زخم و جراحت های روی پوست منتقل می شود و در زخم های خشک باقی مانده در محیط نیز به مدت چند سال پایدار و فعال باقی می ماند.

واکسن ویرا-اکتی وکس® (Vira-Ectyvax®)شرکت ویرا واکسن شایا با سویه لوکال به صورت لیوفیلیزه، به کاهش شدت عوارض حیوانات مبتلا و جلوگیری از ابتلای بقیه گله به عفونت کمک می نماید. این واکسن با ایجاد دو خراش بر روی قسمت بدون مو، در سطح داخلی ران یا زیر بغل، با استفاده از اپلیکاتور مخصوص تلقیح می شود.

واکسن ویرا-اکتی وکس®به همراه یک اپلیکاتور کاملا جدید با قابلیت استفاده مجدد ارائه شده است که نشت ناپذیری مکانیزم پمپ از خصوصیت های آن بوده و با هر بار پمپاژ واکسن بر روی محل خراش به میزان نصف دوز تزریق می نماید، بنابراین با ایجاد دو خراش می توان یک دوز را به صورت دقیق تزریق نمود. تلقیح صحیح با اپلیکاتور به عملکرد صحیح واکسن کمک می نماید.

حیوان هدف: بز و وگوسفند

روش تزریق: تخریشی

میزان تزریق: 60 ماکرولیتر

خانواده ویروسی: پاکس ویریده

عامل ویروسی: Orf

واکسن ویرا-لمپی وکس®

بیماری لمپی اسکین به صورت اندمیک در بیشتر کشورهای آفریقایی وجود دارد و از سال 2012 به بعد به سرعت در خاورمیانه،  جنوب شرقی اروپا، کشورهای حوزه بالکان، قفقاز، روسیه و قزاقستان گسترش پیدا کرده است. این بیماری توسط ویروس لمپی اسکین (LSDV) باعث ایجاد ندول های پوستی نکروتیک در گاو و بوفالوی آبی می شود. اصلی ترین عامل انتقال بیماری بندپایان ناقل هستند، همچنین پشه ها، مگس های گزنده و کنه های نر نیز می توانند در انتقال ویروس نقش داشته باشند. علائم این بیماری کاملا متغیر و از بدون علامت تا شدید است و می تواند شامل تب، کاهش در میزان تولید شیر، افسردگی، بی اشتهایی، لاغری، التهاب بینی و ملتحمه چشم و افزایش قابل توجه میزان بزاق، بزرگ شدن غدد لنفاوی سطحی، ایجاد ندول های پوستی به قطر 2 تا 5 سانتیمتر بر روی سر، گردن، لب ها، پستان و اندام های تناسلی باشد. این ندول ها سفت و گرد بوده و در لایه های پوست، بافت زیر پوستی و گاهی تا عضلات هم گسترش می یابد و در نهایت به‌صورت نکروز و فیبروز ظاهر میگردد و زخم ها به مدت نامحدود باقی خواهند ماند. کنترل موفق و ریشه کنی بیماری لمپی اسکین متکی بر تشخیص زودهنگام بیماری و واکسیناسیون سریع و گسترده است.

واکسن ویرا-لمپی وکس® (Vira-Lumpyvax®) شرکت ویرا واکسن شایا حاوی سویه واکسینال Neethling محصول شرکت Pirbright انگلیس به صورت لیوفیلیزه ارائه می گردد و با تولید آنتی بادی در برابر سویه های ویروسی به مدت یکسال در بدن دام ایمنی ایجاد می کند.

حیوان هدف: گاو و بوفالوی آبی

روش تزریق: زیرجلدی

میزان تزریق: یک میلی لیتر

خانواده ویروسی: پاکس ویریده

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *